  • 10124355-101LF
10124355-101LF
advertisement
Manufacturer No:
10124355-101LF
HK JDW NO:
44-10124355-101LF
Description:
Airmax VS2™ Series Receptacle, Female Sockets Press-Fit Black, Natural 72 Positions Pitch: 1.4mm -55°C~85°C Tube Board Edge, Through Hole, Right Angle
Quantity:
In Stock : 4257
Step5Bar-code shipping tag
10124355-101LF
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Board Edge, Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Airmax VS2™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    72
  • Color
    Black, Natural
  • Number of Rows
    9
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Pitch
    1.4mm
  • Total Number of Contacts
    72
  • Orientation
    Right Angle
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    9
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.61 inch
  • Body Depth
    1.01 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VDC V
  • Durability
    200 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    .5004 N
  • Length
    15.9mm