  • 102S48W104KV4E
102S48W104KV4E
advertisement
Manufacturer No:
102S48W104KV4E
HK JDW NO:
407-102S48W104KV4E
Package:
2225 (5763 Metric)
Datasheet:
102S48W104KV4E
Purchasing and Inquiry
102S48W104KV4E Overview
Programs on this device are of 0.225Lx0.255W 5.72mmx6.48mm size/dimension.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
102S48W104KV4E Features
a size/dimension of 0.225Lx0.255W 5.72mmx6.48mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV
102S48W104KV4E Applications
There are a lot of Johanson Dielectrics Inc. 102S48W104KV4E applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
102S48W104KV4E
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2225 (5763 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.225Lx0.255W 5.72mmx6.48mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    6.48mm
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    4.06mm
  • Thickness (Max)
    0.160 4.06mm
  • Thickness
    4.064mm