  • 108SMH6R3M
108SMH6R3M
advertisement
Manufacturer No:
108SMH6R3M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-108SMH6R3M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
108SMH6R3M
Description:
SMH 1000μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
108SMH6R3M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMH
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    464.2mOhm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.063mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.28
  • Ripple Current @ Low Frequency
    340mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    510mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm