  • 1090D4-28V
1090D4-28V
advertisement
Manufacturer No:
1090D4-28V
HK JDW NO:
894-1090D4-28V
Package:
Datasheet:
1090D4-28V
Description:
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1090D4-28V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    1090D
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Incandescent
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.50 (12.70mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Overall Height
    5.08mm
  • Lamp Color
    White
  • Length
    23.114mm