  • 109BC12HC7-1
109BC12HC7-1
advertisement
Manufacturer No:
109BC12HC7-1
HK JDW NO:
689-109BC12HC7-1
Package:
Datasheet:
109BC12HC7-1
Description:
Blowers DC Blower, 52x15mm 12VDC, Tach
Step5Bar-code shipping tag
109BC12HC7-1
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Plastic
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    Square/Rounded - 51mm Lx52mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Power (Watts)
    1.2W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.100A
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Operating Supply Voltage
    13.8V
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    5600 RPM
  • Air Flow
    4.0 CFM (0.112m3/min)
  • Noise
    40.0 dB(A)
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.660 in H2O (164.4 Pa)
  • Width
    15.00mm