  • 109BF12MC2
109BF12MC2
advertisement
Manufacturer No:
109BF12MC2
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-109BF12MC2
Package:
Datasheet:
109BF12MC2
Description:
Blowers DC Blower, 120x32mm 12VDC, Tach
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
109BF12MC2
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    0.595lb 269.89g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~140°F -20°C~60°C
  • Published
    2014
  • Series
    San Ace B120
  • Size / Dimension
    Square/Rounded - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    3.84W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.320A
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    1900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    21.5 CFM (0.602m3/min)
  • Noise
    44.0 dB(A)
  • Voltage Range
    10.2V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.441 in H2O (110.0 Pa)