  • 109BM12GD2-1
109BM12GD2-1
advertisement
Manufacturer No:
109BM12GD2-1
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-109BM12GD2-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
109BM12GD2-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.386lb 175.09g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Series
    San Ace B97
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 97.2mm Lx94.5mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    7.2W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.600A
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    Varies Based on Temperature
  • RPM
    3800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    28.9 CFM (0.809m3/min)
  • Noise
    51.5 dB(A)
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    1.129 in H2O (281.0 Pa)