  • 10AX016E3F29I2LG
10AX016E3F29I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AX016E3F29I2LG
HK JDW NO:
386-10AX016E3F29I2LG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AX016E3F29I2LG
Description:
3.35mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
Purchasing and Inquiry
10AX016E3F29I2LG Overview
Fpga chips is supplied in the 780-BBGA, FCBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 288 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 160000 logic elements/cells. Power is provided by a 0.9V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.87V~0.98V . The FPGA belongs to the Arria 10 GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, there are 288 outputs that can be used. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, it has 780 terminations on each end. This device is equipped with 10086400 RAM bits in terms of its RAM si10086400e. The FPGA is built as an array of 61510 latches or CLBs. Power is supplied to the device by a 0.9V battery.
10AX016E3F29I2LG Features
288 I/Os
Up to 10086400 RAM bits
10AX016E3F29I2LG Applications
There are a lot of Intel 10AX016E3F29I2LG FPGAs applications.
  • Server Applications
  • Image processing
  • Data Center
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Voice recognition
  • Data center hardware accelerators
  • Random logic
  • Automotive driver's assistance
  • Industrial Ethernet
  • Camera time adjustments
Step5Bar-code shipping tag
10AX016E3F29I2LG
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    780
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.98V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    288
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.9V
  • Number of I/O
    288
  • Number of Logic Elements/Cells
    160000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    61510
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm