  • 10AX027E3F29E2SG
10AX027E3F29E2SG
advertisement
Manufacturer No:
10AX027E3F29E2SG
HK JDW NO:
386-10AX027E3F29E2SG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AX027E3F29E2SG
Description:
3.35mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
Purchasing and Inquiry
10AX027E3F29E2SG Overview
Fpga chips is supplied in the 780-BBGA, FCBGA package. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. This device features 360 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. There are 270000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Power is provided by a 0.9V-volt supply. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. A supply voltage of 0.87V~0.93V is needed in order for fpga chips to operate. It is a type of FPGA that belongs to the Arria 10 GX series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~100°C TJ when the device is operating. In order to make this device as versatile as possible, there are 360 different outputs included. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 780 terminations. This device has 17870848 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. A total of 101620 LABs/CLBs are included in this FPGA. Power is provided by a 0.9V battery that is included with the device.
10AX027E3F29E2SG Features
360 I/Os
Up to 17870848 RAM bits
10AX027E3F29E2SG Applications
There are a lot of Intel 10AX027E3F29E2SG FPGAs applications.
  • Solar Energy
  • OpenCL
  • Aircraft navigation
  • Device controllers
  • Video & Image Processing
  • Distributed Monetary Systems
  • Radar and Sensors
  • Automation
  • Military Temperature
  • Data center hardware accelerators
Step5Bar-code shipping tag
10AX027E3F29E2SG
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    780
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.9V
  • Number of I/O
    360
  • Number of Logic Elements/Cells
    270000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    101620
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm