  • 10CTQ150S
10CTQ150S
advertisement
Manufacturer No:
10CTQ150S
HK JDW NO:
884-10CTQ150S
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
10CTQ150S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10CTQ150S
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10CTQ150S.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    200pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    10CTQ150
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    930mV @ 5A
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    620A
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Breakdown Voltage
    150V
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    620A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Height
    11.303mm
  • Length
    10.668mm
  • Width
    4.826mm