  • 10FMS-1.0SP-TF(LF)(SN)
10FMS-1.0SP-TF(LF)(SN)
advertisement
Manufacturer No:
10FMS-1.0SP-TF(LF)(SN)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-10FMS-1.0SP-TF(LF)(SN)
Package:
SMD/SMT
Description:
FMS Series FFC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
10FMS-1.0SP-TF(LF)(SN)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FMS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    10
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    10
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    1mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Cable End Type
    Straight
  • Height Above Board
    0.110 2.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm