  • 10ME1000WX
10ME1000WX
advertisement
Manufacturer No:
10ME1000WX
HK JDW NO:
13085-10ME1000WX
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% 1.43A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
10ME1000WX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Capacitance
    1mF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.1mA
  • Ripple Current
    1.43A