  • 1116W-R48-CW
1116W-R48-CW
advertisement
Manufacturer No:
1116W-R48-CW
HK JDW NO:
894-1116W-R48-CW
Package:
Datasheet:
1116W-R48-CW
Description:
PMI LED 18MM 48V WIRE RED MS
Step5Bar-code shipping tag
1116W-R48-CW
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Shape
    ROUND
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Color
    RED
  • Packing Method
    1
  • Terminal Pitch
    7.8mm
  • Configuration
    SINGLE
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Size
    18.5mm
  • Luminous Intensity
    2800.0 mcd
  • Lens Type
    WATER CLEAR
  • Forward Current-Max
    0.022A
  • Overall Height
    15.6mm