  • 1182Q240
1182Q240
advertisement
Manufacturer No:
1182Q240
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1182Q240
Package:
Datasheet:
1182Q240
Description:
TRANSFORMER TOROIDAL POWER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1182Q240
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1182Q240.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Published
    2014
  • Series
    1182
  • Size / Dimension
    187.96mm Dia
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Toroidal
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Power - Max
    1500VA
  • Outside Diameter
    184.15 mm
  • Voltage - Primary
    117V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    240V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Secondary Current
    6.3A
  • Height
    82.55mm