  • 12-3513-11H
12-3513-11H
advertisement
Manufacturer No:
12-3513-11H
Manufacturer:
Aries Electronics
HK JDW NO:
90-12-3513-11H
Package:
Datasheet:
12-3513-11H
Description:
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
12-3513-11H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    10.0μin 0.25μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    12
  • Housing Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    12 (2 x 6)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    Lo-PRO®file, 513
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Closed Frame
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
  • Additional Feature
    LOW PROFILE; UL 94V-0
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    1.2 inch
  • Number of Contacts
    12
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.4 inch
  • Lead Length
    3.175mm
  • Body Depth
    0.165 inch
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • PCB Contact Row Spacing
    0.3 mm