  • 12066G226ZAT2A
12066G226ZAT2A
advertisement
Manufacturer No:
12066G226ZAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12066G226ZAT2A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
12066G226ZAT2A
Description:
22μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 10364
Step5Bar-code shipping tag
12066G226ZAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    1.6mm
  • Dielectric
    Y5V
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm