  • 1206AC102KAZ3A
1206AC102KAZ3A
advertisement
Manufacturer No:
1206AC102KAZ3A
HK JDW NO:
66-1206AC102KAZ3A
Package:
Datasheet:
1206AC102KAZ3A
Description:
SIZE(FLEXITERM)HV 1nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
1206AC102KAZ3A
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Series
    SIZE(FLEXITERM)HV
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Length
    3.2mm