  • 1206CA101MAT1A\SB
1206CA101MAT1A\SB
advertisement
Manufacturer No:
1206CA101MAT1A\SB
Manufacturer:
AVX
HK JDW NO:
66-1206CA101MAT1A\SB
Package:
1206
Datasheet:
1206CA101MAT1A\SB
Description:
Ceramic Capacitor 20% 1206
Step5Bar-code shipping tag
1206CA101MAT1A\SB
  • Package / Case
    1206
  • Number of Terminals
    2
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Capacitance Value
    100pF
  • Equivalent Series Resistance Type
    Low
  • Microwave Application
    Yes
  • Mounting
    Surface Mount
  • Case Style
    Ceramic Chip
  • Dissipation Factor (%)
    0.1
  • Size (mm)
    3.3 X 1.6 X 0.94
  • Minimum Operating Temperature (°C)
    -55
  • Maximum Operating Temperature (°C)
    125
  • Product Depth (mm)
    1.6
  • Tolerance
    20%
  • Technology
    Standard
  • Construction
    Flat
  • Termination Style
    Pad
  • Dielectric
    C0G
  • Voltage
    630VDC|600VDC