  • 1206CS-621XGLC
1206CS-621XGLC
advertisement
Manufacturer No:
1206CS-621XGLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1206CS-621XGLC
Package:
1206
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 4871
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1206CS-621XGLC
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 19 hours ago)
  • Package / Case
    WRAPAROUND
  • Weight
    10.007382mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    2%
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    620 nH
  • Test Frequency
    35MHz
  • Max DC Current
    460mA
  • Frequency - Self Resonant
    470MHz
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    45
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.58Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    0.62 µH
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT : 150 MHZ
  • Height
    1.52mm
  • Length
    3.56mm
  • Width
    2.16mm