  • 1206HS-151EGTS
1206HS-151EGTS
advertisement
Manufacturer No:
1206HS-151EGTS
HK JDW NO:
216-1206HS-151EGTS
Datasheet:
1206HS-151EGTS
Step5Bar-code shipping tag
1206HS-151EGTS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.140Lx0.085W 3.56mmx2.16mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    750mA
  • Inductance
    150nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    310mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    950MHz
  • Q @ Freq
    60 @ 300MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.75A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 300 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.060 1.52mm