  • 1206J1000271MCRE03
1206J1000271MCRE03
advertisement
Manufacturer No:
1206J1000271MCRE03
HK JDW NO:
419-1206J1000271MCRE03
Description:
270pF 100V Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 1B 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206J1000271MCRE03
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (X2Y)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    NICKEL BARRIER TERMINATION
  • Capacitance
    270pF
  • Number of Functions
    2
  • Physical Dimension
    L3.2XB1.6XH1.1 (mm)/L0.126XB0.063XH0.043 (inch)
  • Filter Type
    FEED THROUGH CAPACITOR
  • Insulation Resistance-Min
    10000MOhm
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm