  • 1206J1K00271JCT
1206J1K00271JCT
advertisement
Manufacturer No:
1206J1K00271JCT
Manufacturer:
Knowles Syfer
HK JDW NO:
419-1206J1K00271JCT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
1206J1K00271JCT
Description:
270pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206J1K00271JCT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    C0G
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Thickness (Max)
    0.063 1.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV