  • 1206J5000561KXT
1206J5000561KXT
advertisement
Manufacturer No:
1206J5000561KXT
HK JDW NO:
419-1206J5000561KXT
Datasheet:
1206J5000561KXT
Description:
560pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206J5000561KXT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.063 1.60mm