  • 1206SFF700F/24-2
1206SFF700F/24-2
advertisement
Manufacturer No:
1206SFF700F/24-2
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1206SFF700F/24-2
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
1206SFF700F/24-2
Description:
FUSE BOARD MOUNT 7A 24VDC 1206
Step5Bar-code shipping tag
1206SFF700F/24-2
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SFF
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W x 0.043 H 3.20mmx1.60mmx1.10mm
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    7A
  • Reference Standard
    UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    45A
  • Rated Current
    7A
  • Melting I2t
    1.75
  • DC Cold Resistance
    0.011Ohm