  • 1206Y0250684KXT
1206Y0250684KXT
advertisement
Manufacturer No:
1206Y0250684KXT
HK JDW NO:
419-1206Y0250684KXT
Datasheet:
1206Y0250684KXT
Description:
FlexiCap™ 0.68μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206Y0250684KXT
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    25V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.063 1.60mm