  • 1206Y0500222JCT
1206Y0500222JCT
advertisement
Manufacturer No:
1206Y0500222JCT
HK JDW NO:
419-1206Y0500222JCT
Datasheet:
1206Y0500222JCT
Description:
FlexiCap™ 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206Y0500222JCT
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Soft Termination
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.063 1.60mm