  • 1206Y1000561MCTE03
1206Y1000561MCTE03
advertisement
Manufacturer No:
1206Y1000561MCTE03
HK JDW NO:
419-1206Y1000561MCTE03
Description:
FlexiCap™ 560pF 100V Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 1B 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y), Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206Y1000561MCTE03
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL (X2Y), Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Applications
    Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    560pF
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm