  • 1210-3S-120
1210-3S-120
advertisement
Manufacturer No:
1210-3S-120
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-1210-3S-120
Package:
Datasheet:
1210-3S-120
Description:
150 V 100kA 1210 3 Pole Protector,DIN Rail Mounting
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1210-3S-120
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -50°C~85°C
  • Published
    2010
  • Series
    1210
  • Feature
    Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Type 2, Type 4
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Voltage - Rated
    208V
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Depth
    54mm
  • Current Rating
    20kA
  • Base Part Number
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Number of Poles
    3
  • Max Surge Current
    100kA
  • Form
    Module Only
  • Overload Protection
    None
  • Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV)
    150VAC
  • Current - Discharge (Nom) (8/20μS)
    20kA
  • Current - Discharge (Max) (8/20μS)
    100kA
  • Current - Short Circuit Rating (SCRR)
  • Voltage - Protection Rating (VPR)
    600V
  • Voltage - Protection Level (VP) (2416)
    900V
  • Height
    99mm
  • Length
    67mm
  • Width
    54mm