  • 12101C274MAT2A
12101C274MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
12101C274MAT2A
HK JDW NO:
66-12101C274MAT2A
Package:
1210
Datasheet:
Description:
270nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1210
Step5Bar-code shipping tag
12101C274MAT2A
  • Package / Case
    1210
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    2.79mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm