  • 12101U2R0CAT2A
12101U2R0CAT2A
advertisement
Manufacturer No:
12101U2R0CAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12101U2R0CAT2A
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
U 2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm -55°C~125°C Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
12101U2R0CAT2A
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    U
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Feature
    Ultra Low ESR
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    2pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.49mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    1.27mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm