  • 1210A-100G-1S
1210A-100G-1S
advertisement
Manufacturer No:
1210A-100G-1S
HK JDW NO:
796-1210A-100G-1S
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
1210A-100G-1S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1210A-100G-1S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2015
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Board Mount
  • Output
    0 mV ~ 100 mV
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    15.24mm
  • Body Breadth
    14.73 mm
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Response Time
    1000 μs
  • Operating Pressure
    100PSI (689.48kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    Barbless
  • Port Size
    Male - 0.13 3.18mm Tube
  • Maximum Pressure
    200PSI (1378.95kPa)
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
  • Pressure Range-Max
    100 Psi
  • Pressure Sensing Mode
    GAGE
  • Body Height
    12.5mm