  • 1210AC472KAT1A\2K
1210AC472KAT1A\2K
advertisement
Manufacturer No:
1210AC472KAT1A\2K
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1210AC472KAT1A\2K
Package:
1210
Datasheet:
Description:
4.7nF Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 1210
Step5Bar-code shipping tag
1210AC472KAT1A\2K
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    2.5mm
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    1kV
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm