  • 1210CC152KAT1A
1210CC152KAT1A
advertisement
Manufacturer No:
1210CC152KAT1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1210CC152KAT1A
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1210CC152KAT1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.3mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.7018mm