  • 1210J1K00472KXT
1210J1K00472KXT
advertisement
Manufacturer No:
1210J1K00472KXT
HK JDW NO:
419-1210J1K00472KXT
Datasheet:
1210J1K00472KXT
Description:
4700pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Quantity:
In Stock : 17435
Step5Bar-code shipping tag
1210J1K00472KXT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    500V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.079 2.00mm