  • 1210L175SLYR
1210L175SLYR
advertisement
Manufacturer No:
1210L175SLYR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1210L175SLYR
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
1210L175SLYR
Description:
PTC RESET 6V LO RHO 1210 1.75A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1210L175SLYR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Operating Supply Voltage
    6V
  • Max Current Rating
    50A
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Max
    50A
  • Hold Current
    1.75A
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Time to Trip
    2.5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    6mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    40mOhm
  • Trip Current
    3.5A
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric), Concave
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
  • Series
    POLY-FUSE®, LoRho
  • Size / Dimension
    0.127Lx0.102W 3.22mmx2.58mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    40mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    MINIMUM RESISTANCE 0.006 OHM
  • Voltage - Rated DC
    6V