  • 1210YD226KAT2A
1210YD226KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
1210YD226KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1210YD226KAT2A
Datasheet:
1210YD226KAT2A
Purchasing and Inquiry
1210YD226KAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
1210YD226KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
1210YD226KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 1210YD226KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
1210YD226KAT2A
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    16V
  • Height
    2.79mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.79mm
  • Thickness
    2.794mm