  • 1210ZG105ZAT2A
1210ZG105ZAT2A
advertisement
Manufacturer No:
1210ZG105ZAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1210ZG105ZAT2A
Package:
1210
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 80% -82/+22% ppm/°C 2 Terminations 1210
Step5Bar-code shipping tag
1210ZG105ZAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1210
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Tolerance
    80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -82/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
  • Custom Capabilities
    Contact Factory For Exact Quantity
  • Height
    0.94mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm