  • 121NQ035R-1
121NQ035R-1
advertisement
Manufacturer No:
121NQ035R-1
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-121NQ035R-1
Package:
HALF-PAK
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 650mV @ 120A -55°C~150°C 10mA @ 35V Bulk HALF-PAK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
121NQ035R-1
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    HALF-PAK
  • Supplier Device Package
    PRM1-1 (Half Pak Module)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    650mV @ 120A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35V
  • Current - Average Rectified (Io)
    120A
  • Capacitance @ Vr, F
    5200pF @ 5V 1MHz