  • 125CH-D-07
125CH-D-07
advertisement
Manufacturer No:
125CH-D-07
Manufacturer:
Adam Tech
HK JDW NO:
9-125CH-D-07
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Beige 7 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp 125CH
Quantity:
In Stock : 974
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
125CH-D-07
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    BRASS
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    NYLON
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    125CH
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    7
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Fastening Type
    Friction Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    SN ON CU
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    7
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.094 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Body Depth
    0.232 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V