  • 125E2CL8.25
125E2CL8.25
advertisement
Manufacturer No:
125E2CL8.25
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-125E2CL8.25
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
125E2CL8.25
Description:
Specialty Fuses V A Limiting 8.25kV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
125E2CL8.25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®
  • Size / Dimension
    16.130Lx3.000W x 7.940 H 409.70mmx76.20mmx201.68mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Transformer Protection
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    125A
  • Voltage - Rated AC
    8.25kV
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    80kA
  • Class Code
    E
  • Height
    201.676mm