  • 12FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
12FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
advertisement
Manufacturer No:
12FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-12FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Package:
Description:
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
12FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FMN
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    TOP ENTRY
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • Mating Information
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight
  • Height Above Board
    0.201 5.10mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm