  • 12X12-6-467MP
12X12-6-467MP
advertisement
Manufacturer No:
12X12-6-467MP
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-12X12-6-467MP
Package:
Datasheet:
12X12-6-467MP
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR CLEAR 12"X 12"
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
12X12-6-467MP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    467MP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Clear
  • Usage
    Attachment, High Temperature Applications
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Acrylic, 200MP
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polycoated Kraft Liner
  • Tape Type
    Adhesive Transfer
  • Temperature Range
    -40°F~300°F -40°C~149°C
  • Length
    12.00 304.80mm
  • Width
    12.00 304.80mm
  • Thickness
    0.0065 6.5mils 0.165mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0023 2.3mils 0.058mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0042 4.2mils 0.107mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25