  • 12X12-6-5962
12X12-6-5962
advertisement
Manufacturer No:
12X12-6-5962
HK JDW NO:
2-12X12-6-5962
Package:
Datasheet:
12X12-6-5962
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 12"X 12"
Step5Bar-code shipping tag
12X12-6-5962
  • Published
    2001
  • Series
    VHB™ 5962
  • Max Operating Temperature
    121°C
  • Min Operating Temperature
    250°C
  • Color
    Black
  • Usage
    General Purpose
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~100°F 4°C~38°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Polyethylene Film
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    250°F 121°C
  • Length
    12.00 304.80mm
  • Width
    12.00 304.80mm
  • Thickness
    0.0620 62.0mils 1.575mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0570 57.0mils 1.448mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0050 5.0mils 0.127mm
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
LS854-10G
LS854-10G
3M RP62 0.75
3M RP62 0.75" X 10"-25
3M RP62 0.75" X 10"-25