  • 12X12-6-7413
12X12-6-7413
advertisement
Manufacturer No:
12X12-6-7413
HK JDW NO:
2-12X12-6-7413
Description:
TAPE MASKING AMBER 12"X 12"
Step5Bar-code shipping tag
12X12-6-7413
  • Published
    2014
  • Series
    7413T
  • Max Operating Temperature
    500°C
  • Min Operating Temperature
    -100°C
  • Color
    Amber
  • Usage
    Masking, High Temperature
  • Adhesive
    Silicone Thermosetting
  • Backing, Carrier
    Polyimide
  • Tape Type
    Masking
  • Temperature Range
    -100~500°F -73°C~260°C
  • Length
    12.00 304.80mm
  • Width
    12.00 304.80mm
  • Thickness
    0.0024 2.4mils 0.061mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0014 1.4mils 0.036mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0010 1.0mils 0.025mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25