  • 135-104LAG-J01
135-104LAG-J01
advertisement
Manufacturer No:
135-104LAG-J01
HK JDW NO:
384-135-104LAG-J01
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
135-104LAG-J01
Purchasing and Inquiry
135-104LAG-J01 Overview
In the package of a Bulk, NTC thermistors are contained. DO-204AH, DO-35, Axial includes it for your convenience. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±10% for them to function. Ensure reliable performance by setting NTC thermistors to -60°C~300°C. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected.
135-104LAG-J01 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
135 Series
Operating Temperature: -60°C~300°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance
135-104LAG-J01 Applications
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • LCD compensation
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Water heaters
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature detection for CPU and memory device
Step5Bar-code shipping tag
135-104LAG-J01
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -60°C~300°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    135
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Additional Feature
    HERMETICALLY SEALED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Length
    286mm
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±1.3%
  • B25/85
    3974K
  • Thermal Sensitivity Index
    3887 K
  • Diameter
    20mm
  • Length
    4.57mm