  • 13C0500PA4K
13C0500PA4K
advertisement
Manufacturer No:
13C0500PA4K
HK JDW NO:
384-13C0500PA4K
Package:
Cylinder, Threaded
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
13C0500PA4K
    Select All
  • Response Time
    100 µs
  • Operating Pressure
    500PSI (3447.38kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/8 3.18mm NPT
  • Maximum Pressure
    1500PSI (10342.14kPa)
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
  • Housing
    STAINLESS STEEL
  • Pressure Range-Max
    500 Psi
  • Offset-Nom
    0MV
  • Height
    26.9mm
  • Length
    22.04mm
  • Width
    19.1mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2004
  • Series
    13 mm
    Active
  • Voltage - Supply
    15V
  • Output
    98 mV ~ 102 mV
  • Termination Style
    Flex Cable
  • Accuracy
    ±0.25%