  • 13C5000PS1L
13C5000PS1L
advertisement
Manufacturer No:
13C5000PS1L
HK JDW NO:
384-13C5000PS1L
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
Description:
13 mm Series Sealed Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 5000PSI (34473.79kPa) No Port ±0.25% 148 mV ~ 152 mV Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
13C5000PS1L
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    13 mm
  • Published
    2004
  • Output
    148 mV ~ 152 mV
  • Termination Style
    Flex Cable
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Max Supply Current
    2mA
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Response Time
    100 µs
  • Operating Pressure
    5000PSI (34473.79kPa)
  • Pressure Type
    Sealed Gauge
  • Port Style
    No Port
  • Maximum Pressure
    10000PSI (68947.57kPa)
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
  • Housing
    STAINLESS STEEL
  • Pressure Range-Max
    5000 Psi
  • Pressure Sensing Mode
    GAGE
  • Offset-Nom
    0MV
  • Height
    15.3mm
  • Length
    15.67mm
  • Width
    15.67mm