  • 13FR050E
13FR050E
advertisement
Manufacturer No:
13FR050E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-13FR050E
Package:
Axial
Datasheet:
13FR050E
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 50mOhm, Metal Element,
Quantity:
In Stock : 5025
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
13FR050E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 13FR050E .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Body Material
    Silicone
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    10
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.571L 5.20mmx14.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Current Sense, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    50mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Composition
    Metal Element
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    390mV
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    39.7mm
  • Lead Diameter
    50 μm
  • Diameter
    5.2mm