  • 14-6513-10T
14-6513-10T
advertisement
Manufacturer No:
14-6513-10T
Manufacturer:
Aries Electronics
HK JDW NO:
90-14-6513-10T
Package:
Datasheet:
14-6513-10T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
14-6513-10T
  • Type
    DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
  • Number of Positions
    14
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    LOW PROFILE; UL 94V-0
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    1.4 inch
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
    14
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.7 inch
  • Lead Length
    3.175mm
  • Body Depth
    0.165 inch
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • PCB Contact Row Spacing
    0.6 mm
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    200.0μin 5.08μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    14 (2 x 7)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C