  • 14-81250-10WR
14-81250-10WR
advertisement
Manufacturer No:
14-81250-10WR
Manufacturer:
Aries Electronics
HK JDW NO:
90-14-81250-10WR
Package:
Datasheet:
14-81250-10WR
Step5Bar-code shipping tag
14-81250-10WR
    Select All
  • Body Depth
    1.25 inch
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • PCB Contact Row Spacing
    0.3 mm
  • Termination Post Length
    0.140 3.56mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    200.0μin 5.08μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    200.0μin 5.08μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    14 (2 x 7)
  • Contact Material - Mating
    Phosphor Bronze
  • Contact Material - Post
    Phosphor Bronze
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    8
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Closed Frame, Elevated
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
  • Number of Positions
    14
  • Additional Feature
    STANDARD: UL 94V-0
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    0.75 inch
  • Number of Contacts
    14
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.395 inch
  • Lead Length
    3.556mm